Історична довідка
опубліковано 29 травня 2020 року о 12:24

Місто на Самарі

Новомосковськ – перлина Присамар`я, місто козацької слави, місто металургів. Засноване у 1576 році на правому березі р.Самари, лівої притоки Дніпра. Ця земля була свідком значних історичних подій, суспільних катаклізмів, не раз переживала військову навалу.

Перша письмова згадка про Самарь підтверджена королем польським Стефаном Баторієм і датована 20 серпня 1576 року (за старим стилем), т.т. 31 серпня 1576 року за новим стилем.

У 17 столітті на околицях та поблизу сучасного Новомосковська запорізькі козаки заснували кілька хуторів – зимівників, а будівництво у 1672 році Самарського Пустинно - Миколаївського монастиря поклало початок масовому заселенню запорожцями земель між Старою Самарою і Самарським Пустинно - Миколаївським монастирем. Перша назва міста – Самарчик, або Новоселиця. У 1734 році місто Самарь стало центром самої численної козацької паланки – Самарської. У повідомленнях архієпископа Екатеринославського Феодосія Макаревського говориться, що своє сучасне ім’я Новомосковськ отримав у 1786 році. На такій назві для міста наполягав намісник краю граф О.Потьомкін.

29 серпня 1797 року замість Катеринославського намісництва була утворена Новоросійська губернія, Новомосковськ став її повітовим містом. Коли у 1802 році розпочався розділ Новоросійської губернії на більш дрібні – Миколаївську, Катеринославську, Тавричеську, Новомосковськ залишився в Катеринославській губернії у статусі повітового міста.

У 1778 році в Новомосковську був збудований унікальний Свято - Троїцький собор, пам’ятник архітектури періоду козацького бароко. Троїцький собор - перлина дерев’яної монументальної архітектури , геніальне творіння Якима Погрібняка, був зведений ним на замовлення козацької старшини. Конструктивне вирішення споруди не має аналогів у світовій архітектурі. Краса собору надихнула багатьох митців, у тому числі й відомого українського письменника О.Гончара, який зробив його головним «героєм» свого відомого твору «Собор».

Вітри історії пронеслись над містом. Незабутні сторінки вписані в біографію Новомосковська за часи революції та громадянської війни, за роки радянської влади. Відзначився наш край в роки Великої Вітчизняної війни.

У період фашистської окупації з вересня 1941р. по вересень 1943 р. в Новомосковську діяло і героїчно загинуло партійно - комсомольське підпілля, на території Новомосковщині був поширений партизанський рух .Пам’ять про героїв - земляків, про визволителів міста – воїнів 20-ої Гвардійської стрілецької дивізії, 295-ої стрілецької, 20-ої Гвардійської стрілецької дивізії, 295-ої винищувальної дивізії увіковічена в пам’ятниках та пам’ятних дошках.

Рішенням № 431 від 7 вересня 2005 року чергової сесії Новомосковської міської ради офіційно була визначена дата заснування міста - 31 серпня 1576 року.

Історія Новомосковська продовжується. В її сторінки буде вписано нові значні події. Новомосковці усвідомлюють свою причетність до видатного історичного минулого, сьогоднішні нащадки козаків зберігають історичну і культурну спадщину свого краю.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux