УВАГА!!! Небезпека занесення грипу птиці
опубліковано 31 січня 2024 року о 12:56

Відповідно до оперативної інформації, яка надходить від територіальних управлінь Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, протягом грудня 2023 р. та першої половини січня цього року на території України підтверджено п’ять випадків захворювання птиці на грип типу А (Чернівецька, Сумська – 2 випадки, Рівненська та Кіровоградська області). Захворювання на грип птиці було виявлено як в дикій фауні (лебеді), так і в особистих селянських господарствах (кури, качки).

З початком 2024 року в джерелах масової інформації продовжують з’являтися також нові дані про інфікування пташиним грипом представників фауни в різних куточках планети. Відтак, на Алясці задокументовано перший випадок загибелі полярного ведмедя через високопатогенний штам H5N1. З моменту виявлення цього штаму у 2021 році, він вже спричинив загибель мільйонів диких птахів та тисяч ссавців по всьому світу, в тому числі лисиць, бурих та чорних ведмедів. У Фінляндії через спалах пташиного грипу наразі присплять 120 тисяч лисиць і норок. Також у 2024 році зафіксовані перші випадки зараження морських слонів та котиків у субантарктичному регіоні. Науковці застерігають: якщо епідемія високопатогенного штаму пташиного грипу пошириться на віддалені популяції пінгвінів, це призведе до найбільшої екологічної катастрофи сучасного світу. Зокрема, дослідники наголошують на високій адаптивній патогенності пташиного грипу до ссавців, що збільшує ризики зараження людей. В усьому світі на сьогодні відомо про зараження менше ніж 470 людей, основна частина з них після щільного контакту з хворими птахами.

Кожна епідемія пташиного грипу несе економічні збитки. Запобігання пандемії дешевше, ніж боротьба з її наслідками. Світовий банк оцінив витрати на подолання наслідків пандемії у розмірі 30,1 мільярда доларів США на рік. Профілактика захворювання коштує одну третину цієї суми (в межах 10,3-11,5 мільярдів доларів США на рік).

На сьогодні через реєстрацію грипу птиці Головним державним ветеринарним інспектором України  заборонено ввезення в Україну вантажів (інкубаційних яєць, птиці, продуктів з неї (за винятком продуктів, що пройшли обробку методом, який гарантує знищення збудника вказаного захворювання відповідно до Вимог щодо ввезення (пересилання) на митну територію України живих тварин та їхнього репродуктивного матеріалу, харчових продуктів тваринного походження, кормів, сіна, соломи, а також побічних продуктів тваринного походження та продуктів їх оброблення, переробки, затверджених наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 16 листопада 2018 року № 553) зі Швеції, Сполучених Штатів Америки, Бельгії, Данії, тощо.

Грип птиці – гостра контагіозна вірусна інфекція птахів, викликана будь-яким вірусом грипу А: субтипів Н5 та Н7 і характеризується загальним пригніченням, набряками, ураженням респіраторних органів та шлунково-кишкового тракту, високою смертністю птиці.

Основним є повітряно-капельний шлях передачі збудника. У період гострого перебігу хвороби у птиць-несучок інфекція може передаватися трансоваріально. Зараження відбувається через повітря, інфікований корм, яйця, воду, інвентар. Збудник передається комарами, пухопереїдами та гризунами. Люди інфікуються пташиним грипом при тісному контакті з хворими свійськими птахами під час догляду за ними, забою та обробки.

Міграція перелітних водоплавних птахів – один з основних шляхів глобального поширення високопатогенного пташиного грипу і проникнення його на територію України.

Поширенню хвороби сприяють синантропні й дикі птахи, гризуни, комахи, транспортні засоби та недотримання правил утримання птиці.

З метою охорони господарств від занесення збудника грипу птиці керівники та спеціалісти птахогосподарств, незалежно від форм власності, зобов’язані суворо виконувати заходи, які передбачені Інструкцією з профілактики та ліквідації грипу птиці, затвердженою Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 17.10.2011 року № 547 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України від 8 листопада 2011 року за N 1277|20015, наказом Держпродспоживслужби від 15 грудня 2021 року № 830 «Про затвердження Плану дій при підозрі на захворювання (загибель) на грип та/або хворобу Ньюкасла». А власники особистих селянських господарств, діяльність яких пов’язана з утриманням птиці, зобов’язані виконувати ще й Ветеринарно-санітарні вимоги утримання птиці в особистих селянських господарствах, затверджені наказом Державного департаменту ветеринарної медицини Міністерства аграрної політики України від 19.12.2006 №100, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 19.01.2007 за № 42/13309 зі змінами.

Держпродспоживслужба наголошує, що дотримання вимог біобезпеки – найбільш ефективний захід для уникнення зараження поголів’я грипом птиці як в комерційних, так і в особистих селянських господарствах.

Детальніше про симптоми грипу птиці та заходи біобезпеки – в інфографіках, підготовлених за підтримки європейського проєкту EU4SaferFood.

В разі виявлення масової загибелі птиці, а також при виявленні місць масової загибелі дикої птиці на полях, в лісах та інших місцях необхідно негайно повідомляти Новомосковську районну державну лікарню ветеринарної медицини (м. Новомосковськ, вул. Зіни Білої, буд. 89, тел. +38(05693)80146, +38(05693)80148).


Начальник відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Новомосковського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області  Сергій БРОВЕНКО

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux