ОБЕРЕЖНО, ШАКАЛИ ТА КАЖАНИ НАВКОЛО НАС
опубліковано 26 грудня 2023 року о 11:41

Сьогодні пересічного українця неможливо налякати ні чупакаброю, ні вієм з вурдалаками. Поряд з нами, залишаючись майже непомітними, віками живуть істоти, зовнішній вигляд яких здатен викликати неабиякі емоції.

Наприклад, працівники Держпродспоживслужби на днях були здивовані, тим, що мисливці привезли для дослідження на сказ разом з лисицею шакала, впольованого поблизу с. Вільне Новомосковського району. Вразили розміри шакала, який був десь у тричі більший за лисицю. Він схожий за Вікіпедією на золотого шакала з Ізраїлю, що має вищу генетичну різноманітність, ніж з Європи. Це, як вважають, пов'язано з тим, що ізраїльські шакали гібридизовані з собаками, вовками.

За списком ссавців України, який включає близько 120 видів сучасних ссавців, поширених в межах території України, шакал є адвентивним (навмисно або випадково завезеним) видом. Починаючи з 1998-2000 років, цей вид почав розселення територією України. Однак, згідно зі свідченнями Яворницького, за часів Запорізької Січі це був звичайний звір на території вольностей низових козаків.

Звір суворо нічний у районах проживання людей, але може бути частково денним у інших місцях. Дуже опортуністичний щодо їжі, поживою є молоді косулі, гризуни, зайці, птахи і їхні яйця, плазуни, жаби, риби, комахи і фрукти. Не проминає падло за нагоди, але є хорошим мисливцем.

Ще більше здивування було від випадку переполоху в одній з квартир будинку по вул. В. Ковалівка (біля стоматполіклініки) м. Новомосковська. Зайшовши до кімнати господарі виявили поряд з улюбленою кицькою кажана, що заліз з отвору в кондиціонері. Як виявилось, кажани зробили своїм місцем проживання порожнечі та щілини в панельних будинках міста. На жаль, господарі від переполоху не одразу звернулись до ветеринарної лікарні, а самовільно відпустили кажана на волю. Тепер кішка вимушено щеплюється від сказу та спостерігається у фахівців Новомосковської районної державної лікарні ветеринарної медицини на предмет небезпечного захворювання, що несе смерть їй та оточуючим людям.

Кажани – єдина група ссавців аборигенної фауни, що активно використовує архітектурні та різні інженерні споруди для свого притулку, і частина видів кажанів стали звичайними саме у містах. Вони становлять майже одну чверть усіх сучасних видів ссавців і одну з найбагатших за видовим складом групу: у сучасній світовій фауні відомо близько 900 видів. Але це і найвразливіша група ссавців, особливо до екології. Всі види кажанів нашої фауни занесені до Червоної книги України; всі види європейських кажанів охороняються Бернською конвенцією.

Цікаво, що кажани бачать вухами за допомогою серії ультразвуків. Це дозволяє кажанам літати в темряві і бачити комах. За добу кажан з'їдає комах загальною вагою до 1/2 – 2/3 своєї ваги, здобуваючи їх в польоті або полюючи на них на стовбурах дерев.

Новомосковське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області закликає всіх мешканців міста і району бути обережними, уникати будь-яких контактів з безпритульними та дикими тваринами, в тому числі з кажанами та шакалами, які можуть стати джерелом сказу – особливо небезпечної смертельної хвороби.

Для проведення безкоштовних обов’язкових щорічних щеплень домашніх тварин від сказу та в разі будь-яких вимушених контактів вас і ваших тварин з безпритульними, дикими або підозрілими на захворювання тваринами звертайтеся до Новомосковської районної державної лікарні ветеринарної медицини за адресою: вул. З. Білої, буд, 89, тел.: (05693)8-01-46, (05693)8-01-48.


Новомосковське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux